Обираючи організаційно-правову форму для вашого нового бізнес-стартапу в Україні, вам потрібно ретельно розглянути кілька важливих аспектів, щоб зробити найкращий вибір. В основному, в Україні дві основні форми для бізнесу – це товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) та фізична особа-підприємець (ФОП). Ось, що варто врахувати:
1. Відповідальність: ТОВ надає більший рівень захисту особистого майна власників. Ваша відповідальність обмежена до статутного капіталу, що внесений в компанію. ФОП не має розділеної юридичної особи, тож ви не маєте цього виду захисту і особисте майно відповідає за борги бізнесу.
2. Співвласники та інвестиції: Якщо ви плануєте співпрацювати з іншими особами або залучати інвестиції, ТОВ може бути більш підходящою формою. Вона дозволяє легко розподілити власність та прибуток між учасниками. ФОП підходить для одноосібного бізнесу.
3. Оподаткування: ФОП має спрощену систему оподаткування та менше обов'язків щодо звітності. ТОВ підлягає податкам на прибуток та має більше обов'язків щодо бухгалтерської звітності.
4. Вартість та адміністративні обов'язки: Створення ТОВ може вимагати більшої кількості часу та коштів через реєстрацію та обслуговування. ФОП має менше адміністративних обов'язків.
Перед обранням організаційно-правової форми для вашого стартапу, ретельно вивчіть свої фінансові потреби, цілі бізнесу та очікувані ризики. Розгляньте можливість отримання консультації від юриста або бухгалтера, які можуть надати детальну інформацію щодо обрання оптимальної форми для вашого конкретного бізнесу в Україні. Пам'ятайте, що цей вибір може вплинути на вашу відповідальність, оподаткування та здатність залучити інвестиції.
Для початку можете пройти Тест: Який тип оподаткування підходить вам за посиланням:
https://diia.gov.ua/tax-systems/choise
Якщо ви обрали організаційно-правову форму діяльності - ФОП, ми рекомендуємо зареєструвати спрощену систему оподаткування.
Найкраще для Ваших цілей підійде 2 чи 3 група спрощеної системи.
Сфера діяльності та контрагенти:
На 2-й групі можна займатися виробництвом, продавати товари, надавати послуги. При цьому ви можете співпрацювати чи надавати послуги лише населенню або платникам ЄП (ФОП чи юридичні особи).
На 3-й групі можна займатись аналогічною діляністю. Разом з тим, немає обмежень щодо кола контрагентів.
Зверніть увагу, що для спрощеної системи оподаткування є заборонені види діяльності, наприклад фінансове посередництво, управління підприємствами, послуги зв’язку та пошти, аудит, послуги з валютою тощо.
Ліміти доходу:
2-а група — 834 мінімальні заробітні плати, встановленої Законом станом на 1 січня поточного року (5 587 800 грн. для 2023 року)
3-я група — 1167 мінімальні заробітні плати, встановленої Законом станом на 1 січня поточного року (7 818 900 грн. для 2023 року)
Працівники:
2-а група - може використовувати найману працю не більше 10-ти осіб;
3-я група - без обмежень.
Ставки податку:
На спрощеній системі ФОПи сплачують єдиний податок, єдиний соціальний внесок, а також податки, які сплачує роботодавець (у випадку використання найманих працівників).
2-а група - щомісячно сплачує до 20% ЄП від мінімальної заробітної плати (ставка податку залежить від місця реєстрації ФОП)
3-а група - щоквартально сплачує 5% від доходу (неплатники ПДВ) або 3% від доходу (платники ПДВ).
Крім цього всі ФОП на спрощеній системі оподаткування сплачують ЄСВ у розмірі не менше 22% від мінімальної заробітної плати.
Вибір між цими групами оподаткування повинен базуватися на вашій прогнозованій прибутковості та стратегії розвитку вашого стартапу. Якщо ви розпочинаєте з невеликими оборотами та не маєте значних витрат, 2-а група може бути вигідною. Однак, якщо ви очікуєте значний прибуток та маєте великі витрати на розробку, 3-я група може бути вигіднішою в довгостроковій перспективі.
Рекомендується також проконсультуватися з бухгалтером або фахівцем з оподаткування, який може надати конкретні поради, враховуючи ваші унікальні обставини і цілі.
Зміна організаційно-правової форми або системи оподаткування для вашого бізнесу, незалежно від того, чи ви ФОП (фізична особа-підприємець) чи ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю), може бути важливим стратегічним рішенням. Важливо ретельно розглянути такі аспекти:
Аналізуйте фінансові потреби: Розгляньте потреби вашого бізнесу у фінансуванні та ризики, пов'язані з поточним статусом. ФОП мають меншу доступність для зовнішніх інвестицій, тоді як ТОВ можуть привертати більше інвесторів.
Оцінка відповідальності: Розгляньте вашу особисту відповідальність за борги і зобов'язання бізнесу. ТОВ обмежують особисту відповідальність власників, в той час як ФОП не мають цього захисту.
Податкове планування: Розгляньте вашу поточну систему оподаткування та податковий тиск. Деякі системи можуть бути вигіднішими для вашого типу бізнесу. Наприклад, ФОП може вибирати між різними групами оподаткування.
Майте на увазі цілі бізнесу: Плануйте, які цілі ви прагнете досягти і які зміни в структурі бізнесу сприятимуть їх реалізації. Наприклад, якщо ви плануєте розширення бізнесу або вихід на міжнародний ринок, ТОВ може бути більш відповідним варіантом.
Правовий супровід: Зміна організаційно-правової форми або системи оподаткування може бути складною та пов'язаною з юридичними обов'язками. Найміть юриста або бухгалтера, які спеціалізуються на оподаткуванні та корпоративному праві, для правильного супроводу цього процесу.
Проведіть SWOT-аналіз: Ретельно оцініть сильні та слабкі сторони, можливості та загрози зміни організаційної форми та системи оподаткування. Це допоможе вам краще розуміти вплив рішення на ваш бізнес.
Збалансуйте вигоди та обов'язки: Вибір між ФОП та ТОВ повинен відповідати ваший поточним потребам та майбутнім стратегічним цілям. Важливо збалансувати потенційні вигоди та обов'язки кожної опції.
Зміна організаційно-правової форми або системи оподаткування - серйозний крок, який може суттєво вплинути на ваш бізнес. Тому важливо провести докладний аналіз та консультацію з професіоналами, перш ніж приймати остаточне рішення.